
Kiedy narzekanie staje się toksyczne? Granica między wyrażaniem frustracji a destrukcją
Narzekanie jest nieodłącznym elementem codziennej komunikacji i zachowania ludzi. Każdy z nas od czasu do czasu wyraża swoje niezadowolenie – narzekamy na pogodę, korki, politykę, a nawet na drobne problemy dnia codziennego, jak niedziałający sprzęt czy spóźniający się autobus. To naturalna reakcja na frustrację i stres, która pozwala nam rozładować …
Przejdź do Artykułu
Detoks cyfrowy: Jak skutecznie uwolnić się od uzależnienia od telefonu?
Detoks cyfrowy: Jak skutecznie uwolnić się od uzależnienia od telefonu?
Czy czujesz, że telefon przejmuje kontrolę nad Twoim życiem? Zamiast skupiać się na rozmowie z bliskimi, zerkasz na ekran. Kolejny raz obiecujesz sobie, że skończysz przeglądać media społecznościowe po „jeszcze jednym filmiku” – i nagle mija godzina. Jeśli te sytuacje …
Przejdź do Artykułu
Prokrastynacja a inteligencja emocjonalna: Czy umiejętność zarządzania emocjami może pomóc w walce z odkładaniem działań?
1. Definicja prokrastynacji
Prokrastynacja jest szeroko rozumianą tendencją do odkładania działań, pomimo wiedzy o możliwych negatywnych konsekwencjach związanych z takim zachowaniem. W literaturze psychologicznej prokrastynacja opisywana jest jako forma nieadaptacyjnego unikania, wynikająca z dysonansu emocjonalnego. Wiąże się często z obniżonym nastrojem, lękiem, a także poczuciem winy i niską samooceną, co …
Przejdź do Artykułu